Po posvetu v Laškem …
Republiški odbor je veliko ur dela vložil v pripravo predlogov sprememb statusa pomočnika ravnatelja v katerih smo natančno specificirali dopolnitve in spremembe obstoječih pravilnikov in kolektivne pogodbe. Pripravili smo tudi okvirne izračune finančnih posledic uveljavite sprememb, da smo si ustvarili širšo sliko naših predlogov. Naredili smo podrobno analizo rezultatov ankete, ki jo je rešilo 195 pomočnikov ravnateljev ter se pripravili na sestanke na SVIZ-u in MIZŠ.
20.11. 2019 se je vodstvo Sekcije udeležilo sestanka na SVIZ-u, na katerem se sestali z glavnim tajnikom gospodom Branimirjem Štrukeljem in gospo Jelko Velički, predsednica glavnega odbora SVIZ. Ponovno smo predstavili svoje predloge za izboljšanje statusa pomočnikov ravnateljev, in sicer se ti nanašajo na spremembe pri:
- učni obveznosti pomočnikov (zmanjšanje za polovico),
- napredovanju v nazive,
- višini plačnih razredov,
- ureditvi izplačevanja dela izven rednega delovnega časa.
Predsednik Sekcije je podrobno predstavil rezultate ankete, ki smo jo pomočniki izvedli po srečanju v Laškem. Dogovorili smo se, da bo glavni odbor SVIZ-a na naslednjem rednem srečanju obravnaval naše predloge in do njih zavzel stališče, nakar se bomo ponovno srečali in dogovorili za naslednje korake in aktivnosti za uveljavitev sprememb.
27. 11. 2019 smo se sestali z vršilcem dolžnosti direktorja Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo Antonom Balohom, z gospo Matejo Dover Emeršič in gospodom Živkom Banjacem. Gospod Baloh je najprej izrazil pozitivne vtise s prvega uradnega srečanja s pomočniki, ki je bilo v Laškem, in povedal, da se na MIZŠ zavedajo pomembne in zahtevne vloge pomočnikov v šolah, da je dobro, da smo se organizirali, in tako postali pomemben sogovornik.
Predstavili smo Sekcijo pomočnikov, njeno delo in načrte za prihodnost, ki seveda vključujejo sodelovanje z Ministrstvom in zavzemanje za izboljšanje našega šolstva. Analizirali smo trenutno stanje v šolah na področju dela in statusa pomočnikov, izpostavili težave in vprašanja, ki jih imamo pomočniki pri organizaciji dela šole ter pripravili nabor konkretnih predlogov za spremembe. Izpostavili smo glavna cilja Sekcije, stanovskega združenja pomočnikov ravnateljev Slovenije:
- ureditev statusa pomočnikov,
- proaktivno sodelovanje pri pripravi sprememb za izboljšanje slovenskega šolstva.
V nadaljevanju srečanja smo tudi njim predstavili rezultate ankete pomočnikov.
Predstavnikom Ministrstva smo predali:
- skupno izjavo pomočnikov ravnateljev ministru dr. Jerneju Pikalu s podpisi pomočnikov ravnateljev,
- predlog sprememb pravilnikov o normativih na področju učne obveznosti za pomočnika ravnatelja,
- predlog sprememb Kolektivne pogodbe na področju plačnih razredov pomočnika ravnatelja,
- predlog dopolnitve Pravilnika o napredovanju v nazive s seznamom dodatnih strokovnih nalog za napredovanje v nazive in vprašanja,
- predlog ureditve izplačevanja dela izven rednega delovnega časa, pri čemer želimo, da MIZŠ opredeli, kaj je delo izven delovnega čas, nedeljsko delo in kaj stalna pripravljenost ter usmeritve posreduje ravnateljem,
- vprašanja na temo evidence delovnega časa, na katera v Laškem nismo dobili odgovora.
Ob razpravi o velikih težavah, ki jih prinaša vodenje delovnega časa učiteljev in drugih strokovnih delavcev, smo se strinjali, da bi bilo potrebno ponovno uveljaviti Zakon o učiteljih, s katerim bi bilo mogoče opredeliti specifiko delovnega časa v šolstvu.
Izpostavili smo, da bi tudi pomočniki želeli aktivno sodelovati v delovni skupini MIZŠ za ureditev delovnega časa, saj imamo največ praktičnih izkušenj s tega področja. V zvezi s tem smo Ministru že podali predlog da nas s sklepom vključi v obstoječo skupino.
V nadaljevanju…
Z SVIZ se bomo ponovno sestali, ko prejmemo njihovo uradno stališče do naših predlogov in se dogovorili za nadaljnje korake.
Z MIZŠ se bomo ponovno sestali skupaj z predstavniki združenja ravnateljev in podali predloge za področja, ki jih bilo potrebno po našem mnenju čim prej urediti ali spremeniti za izboljšanje delovanja in organizacije dela na šolah. Z MIZŠ se bomo posebej sestali tudi temo sprememb statusa pomočnika ravnatelja in spremljali napredek pri uresničevanju naših predlogov.
Pripravili se bomo na zbor članov, ki ga bomo organizirali v okviru XXII. posveta pomočnikov ravnateljev v mesecu marcu.
Pri uveljavljanju naših predlogov štejejo žal le številke. Število članov sekcije je tisto, ki odloča ali smo upoštevanja vreden sogovornik. Ker nam načrtov, dela in predvsem pa volje za naslednje leto ne manjka, vas naprošamo, da tudi letos tako množično podprete delovanje Sekcije s svojim članstvom in ne pozabite nakazati članarine za leto 2020.
Sašo Božič